Magnez: dlaczego jest niezbędny?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

75% populacji nie ma magnezu!
Dlaczego więc jest niezbędny i gdzie go znaleźć?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Dlaczego magnez jest niezbędny?

Magnez jest niezbędny, ponieważ nasz organizm nie wie, jak go wytworzyć i odgrywa w nim kluczową rolę, zarówno w układzie nerwowym, jak i na przykład w naszych mięśniach, kościach i zębach.

Oto niektóre z jego ról, abyś mógł zrozumieć jego użyteczność:

  1. Na poziomie układu nerwowego magnez działa jako „środek uspokajający”. Jeśli więc masz niedobór, ryzykujesz nadmierne pobudzenie układu nerwowego.
  2. Na poziomie mięśni magnez odgrywa rolę w skurczu i rozluźnieniu mięśni. Co więcej, w przypadku sportowców wystarczające spożycie magnezu poprawi wytrzymałość i zmniejszy skurcze, ponieważ będzie działać rozluźniająco na mięśnie.
  3. W kościach i zębach magnez pomoże w transporcie wapnia, aby mógł się tam przyczepić.

Czy magnez rzeczywiście może redukować zmęczenie, jak często słyszymy?

W rzeczywistości magnez jest niezbędny do zarządzania rezerwami energii.

Konkretnie, po intensywnym wysiłku fizycznym lub gdy jest bardzo gorąco, zapotrzebowanie na magnez wzrośnie. Jeśli w tym czasie nie zapewnisz wystarczającej ilości magnezu, Twoje mięśnie będą pracować wolniej i dlatego przy najmniejszym wysiłku będziesz zmęczony. I tak samo jest w przypadku zmęczenia nerwowego! Zatem posiadanie wystarczającej ilości magnezu może rzeczywiście zmniejszyć zmęczenie.

Ale bądź ostrożny, nie całe zmęczenie zostanie wyeliminowane poprzez dodanie magnezu. Niezbilansowana dieta, zbyt dużo pracy lub siedzący tryb życia to kolejne czynniki odpowiedzialne za zmęczenie. Chroniczne zmęczenie może być również objawem choroby. Jeśli więc będzie się utrzymywać, skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta śpiąca w pociągu.

Gdzie znaleźć ten magnez w jedzeniu?

Magnez występuje w kilku produktach spożywczych:

  • W pełnych ziarnach. Są to ryż pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty, chleb pełnoziarnisty… bo magnez jest właśnie w błonce, która nadaje tym zbożom lekko brązowy kolor,
  • W suszonych warzywach takich jak na przykład ciecierzyca, soczewica…,
  • W warzywach o ciemnozielonych liściach, ponieważ magnez znajduje się w centrum cząsteczki chlorofilu, który dokładnie nadaje ten kolor,
  • W migdałach i orzechach włoskich
  • W owocach.

Czekolada też zawiera magnez, prawda?!

Czekolada go zawiera, ale konkretnie gorzka czekolada! Co więcej, niektóre wody mineralne też ją zawierają, żeby wiedzieć która, to proste, jest na niej napisane (np. Hépar).

W rzeczywistości, przy całej różnorodności produktów spożywczych, które go zawierają, powinieneś zaspokoić swoje codzienne zapotrzebowanie na magnez. Znajdziesz ją w migdałach, brązowym ryżu, orzechach nerkowca, szpinaku, flageoletach, bananach i ciemnej czekoladzie.

gorzka czekolada na magnez

Co zrobić, aby dowiedzieć się, czy cierpisz na niedobór magnezu?

Badanie krwi nie da dokładnego obrazu obecności magnezu w organizmie.

Zasadniczo są to objawy, które powinny zaalarmować Cię o możliwym niedoborze:

  • Lęk, stres, a czasem nawet depresja;
  • Skurcze mięśni, bezsenność, problemy ze snem, osteoporoza, zmęczenie.

Ponadto niektóre kategorie osób, np. kobiety, są bardziej narażone na niedobór magnezu w wyniku strat podczas menstruacji.

Również niektóre leki sprzyjają eliminacji magnezu z moczemlub zmniejszyć jego wchłanianie w jelitach: dzieje się tak w przypadku leków moczopędnych, progestyn estrogenowych (antykoncepcja hormonalna lub leczenie hormonalne w przypadku menopauzy), a nawet inhibitorów pompy protonowej (stosowanych w celu zmniejszenia kwaśności żołądka).

W żadnym wypadku nie należy stosować samoleczenia, jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Co powinniśmy myśleć o suplementach magnezu, które kupujemy w aptekach?

Teoretycznie, jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, nie jest to konieczne.

Z drugiej strony, jeśli masz któreś z objawów, o których przed chwilą rozmawialiśmy lub nie spożywasz pokarmów, o których wspominaliśmy, możesz zastosować suplementy diety.

Występuje w postaci tabletek, roztworu doustnego lub ampułki, niezależnie od prezentacji, to, co polecam diglicynian magnezu które będą lepiej wchłaniane przez Twój organizm. Nie wykonuj zabiegu dłużej niż 2 miesiące z rzędu, bo organizm się do tego przyzwyczaja i przestaje to naprawiać.

Oczywiście zawsze należy zasięgnąć porady lekarza!