Suszone warzywa: dobre dla zdrowia!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Choć fasola, ciecierzyca i soczewica stanowią część naszego dziedzictwa kulinarnego, wciąż zbyt często zapominamy o nich w naszych jadłospisach. Uznano jednak ich właściwości odżywcze.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym są suszone warzywa?

Suszone warzywa, zwane także roślinami strączkowymi, to cała rodzina produktów skrobiowych, którymi są nasiona, takie jak:

 • Fasola (czarna, czerwona, biała, aduki itp.);
 • Soczewica (brązowa, zielona, ​​​​koralowa itp.);
 • Groch (pisklęta, dzielony);
 • Fasolki ;
 • Wszystkie odmiany soi.

A wszystkie te suszone warzywa mają ze sobą ciekawe wartości odżywcze dla zdrowia, do tego stopnia, że ​​zostały ujęte w zaleceniach dietetycznych opublikowanych w styczniu 2017 roku przez Francuską Agencję Żywności (ANSES).

Co takiego ciekawego dla naszego zdrowia przynoszą nam te suszone warzywa?

Przede wszystkim jest to ciekawa alternatywa dla białek zwierzęcych. W rzeczywistości suszone warzywa w towarzystwie zbóż, takich jak ryż czy makaron, dostarczają białka równie wysokiej jakości jak mięso, ale bez złych tłuszczów!

Warzywa suszone mają również tę zaletę, że są bogate w błonnik, który odgrywa korzystną rolę w pasażu jelitowym, ale także w zapobieganiu chorobom układu krążenia, niektórym nowotworom (jelita grubego), nadwadze i otyłości.

Wreszcie zawartość żelaza w nich jest bardzo interesująca.

Z drugiej strony należy pamiętać o dodaniu do posiłku suszonych warzyw witaminy C, czyli na przykład surowych warzyw lub soku z cytryny, aby ułatwić wchłanianie tego roślinnego żelaza.

Wegetarianie i weganie znajdą coś dla siebie.

soczewica

Niektóre korzyści zdrowotne suszonych warzyw:

Suszone warzywa powodują tycie, prawda czy nie?

Nie, impulsy nie powodują przyrostu masy ciała.

Ale wiem, dlaczego wiele osób ma na myśli ten z góry przyjęty pomysł: suszone warzywa należą do rodziny produktów skrobiowych, o których wiadomo, że powodują przyrost masy ciała.

Jednak żywność skrobiowa nie powoduje przyrostu masy ciała przy rozsądnym spożyciu, a ponadto suszone warzywa mają dodatkową zaletę w postaci dostarczania błonnika, który pomaga ograniczyć „magazynowanie” tłuszczów i „produktów” (to się nazywa uczucie sytości).

Więc tak, suszone warzywa zawierają cukry, ale są one dla nas cukrami pożytecznymi, ponieważ służą naszemu organizmowi jako paliwo, co nie ma miejsca w przypadku cukrów znajdujących się na przykład w słodyczach, które mogą sprzyjać tyciu.

Oprócz efektu sytości, o którym właśnie wspomniałem, spożycie błonnika ma inne korzystne skutki, takie jak:

 • Obniżony poziom cholesterolu;
 • Spadek poziomu cukru we krwi, czyli poziomu cukru we krwi;
 • Są naturalnie bezglutenowe, praktyczne dla osób z nietolerancją.
sos z czerwonej fasoli

Czy mimo wszystko suszone warzywa są mało strawne?

Cóż, warto wiedzieć, że regularne spożywanie suszonych warzyw zmniejsza wzdęcia, wręcz przeciwnie! I tak! Wyjaśnię ci.

Tak naprawdę musimy już zrozumieć, że włókna tworzące suszone warzywa fermentują w okrężnicy pod działaniem bakterii i to właśnie powoduje wzdęcia.

I chociaż jest to niewygodne, ten mechanizm fermentacji jest pozytywny, ponieważ ułatwia tranzyt.

Ale na szczęście, i to jest mniej powszechnie znane, fakt jedzenia regularnie błonnik i uprawianie aktywności fizycznej w sposób zrównoważony zwiększa zdolność wchłaniania gazów, zmniejszając w ten sposób wzdęcia.

Jeśli jednak mimo wszystko podczas jedzenia suszonych warzyw systematycznie odczuwasz dyskomfort trawienny, istnieje kilka wskazówek, jak ograniczyć gazy jelitowe powstające podczas trawienia suszonych warzyw:

 • Dzień wcześniej, moczyć suszone warzywa w salaterce z zimną wodą. Gdy tylko woda stanie się lekko mętna, nie wahaj się jej zmienić.
 • Następnie gotuj w 2 etapach : kiedy woda, w której gotujemy soczewicę lub ciecierzycę się zagotuje, presto, zmieniamy ją!
 • Kolejną doskonałą wskazówką, aby uniknąć wzdęć i wzdęć po posiłku bogatym w suszone warzywa, jest gotowanie roślin strączkowych z przyprawami i aromatami, takimi jak kminek, kardamon, koper włoski czy rozmaryn. Te przyprawy i zioła zapobiegają tworzeniu się gazów w jelitach.
 • Ostatnia wskazówka ułatwiająca trawienie suszonych warzyw: przed zanurzeniem ich w wodzie dodaj łyżkę sody oczyszczonej. Oprócz tego, że znacznie poprawi ich trawienie, przyspieszy także gotowanie!

Podsumowując

 • Suszone warzywa są źródłem białka;
 • Są bogate w błonnik i żelazo;
 • Nie powodują przyrostu masy ciała.