Otyłość, choroba żywieniowa

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Otyłość stanowi dziś prawdziwy kryzys zdrowotny na świecie. Na wagę danej osoby wpływa kilka czynników, w tym genetyka danej osoby, nadmiar kalorii i brak aktywności fizycznej. Celem tego artykułu jest przedstawienie Państwu 3 głównych przyczyn problemów z otyłością oraz sposobów ich pokonania.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Przyczyny otyłości są różnorodne i różnią się w zależności od osoby. Zasadniczo otyłość jest bezpośrednią konsekwencją nadmiernego spożycia kalorii. W ten sposób organizm magazynuje nadmiar kalorii w postaci tłuszczu. Z biegiem czasu rezerwy te kumulują się, a waga jednostki wzrasta. Jednak inne czynniki mogą wpływać na wagę danej osoby.

Jakie są więc główne czynniki zwiększające ryzyko otyłości?

  • Czynniki dziedziczne

Chociaż prawdą jest, że genetyka odgrywa ważną rolę w zwiększaniu ryzyka otyłości u niektórych osób, inne czynniki również odgrywają rolę, zwłaszcza zła dieta i mniej lub bardziej siedzący tryb życia (źródło).

  • Zła dieta

Typowa dieta w krajach zachodnich jest bogata w rafinowane zboża, czerwone mięso, cukier, niezdrowe tłuszcze i słodkie napoje. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia indywidualnego ryzyka otyłości. Mogę Ci tylko doradzić przeczytaj mój artykuł poświęcony ketonowi malinowemu !

  • Brak aktywności fizycznej

W połączeniu z niezdrową dietą, brak regularnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, spacery, jazda na rowerze i inna energiczna aktywność fizyczna, sprzyja szybkiemu przyrostowi masy ciała. Zatem brak równowagi między kaloriami spożywanymi a wydatkowanymi w ciągu dnia ostatecznie prowadzi do otyłości.

Zmniejsz ilość spożywanych posiłków

Jak walczyć z otyłością?

  • Biorąc pod uwagę czynniki zwiększające ryzyko otyłości, łatwo jest wywnioskować, jakie zachowania należy przyjąć, aby pokonać tę plagę.
  • Zwróć uwagę na swoją dietę: wymaga ona zdrowej i zbilansowanej diety. Dlatego też niektóre produkty powinny stanowić priorytet w posiłkach, a innych należy unikać.
  • Regularnie ćwicz: w zależności od dziennego spożycia kalorii będziesz musiał regularnie ćwiczyć, aby zmniejszyć nadmiar kalorii dostarczanych w trakcie diety. Jednak dla dobrego zdrowia zawsze korzystne jest regularne wykonywanie rutynowych ćwiczeń fizycznych.
  • Zmień swój styl życia: Stres może prowadzić do przyrostu masy ciała. Rzeczywiście, zestresowani ludzie mają tendencję do przejadania się i dlatego sięgają po wysokokaloryczne potrawy, które zapewniają pewien komfort.
  • Czasami wszystkie wysiłki podejmowane w celu osiągnięcia redukcji masy ciała są daremne. W takim przypadku zaleca się skorzystanie z leczenia. TO Xenical to pigułka stosowana w walce z otyłością. Zapobiega wchłanianiu około jednej trzeciej spożywanych tłuszczów, a tym samym z czasem zmniejsza masę ciała. Należy jednak podjąć środki ostrożności, aby zapewnić jego optymalną skuteczność; kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej pigułce tłumiącej apetyt.